Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye'de ve Avrupa'da bir çok ligin ertelenmesinin ardından futbolseverler merakla liglerin ne zaman devam edeceğini bekliyor.

TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı, beIN SPORTS'ta yayınlanan beIN Manşet programına bağlanarak UEFA'nın liglerin bitirilmesi görüşünde olduğunu belirtti. Yardımcı, 21 Nisan'da 54 üye federasyonu tekrar bilgilendireceğini vurgularken, "UEFA'nın oluşturduğu çalışma grupları var. 55 üye federasyondan, Avrupa Kulüpler Birliğinden, Avrupa Ligler Birliği ve Avrupa Futbolcular Birliğinden oluşan çalışma grupları hala çalışıyorlar. Gelişmeleri gün be gün takip ediyorlar. Bu ay'ın 21'inde tekrar 55 üye federasyon genel sekreterlerini bilgilendirecekler. Biz de 23 Nisan'da yönetim kurulu toplantısı yapacağız. Ayrıca Nisan sonunda olağan bir yönetim toplantısı da yapacağız. Son günlerde yapılan çalışmaların bilgilerini 21 Nisan'da almış olacağız" ifadelerini kullandı.

UEFA bitirilmesinden yana

UEFA'nın liglerde şampiyon takımların ve küme düşen takımların belli olmasını istediğini söyleyen Servet Yardımcı, " UEFA liglerin oynanmasını istiyor. Şampiyonların ve küme düşenlerin belirlenmesini istiyor. Bunun üzerinde duruyor. Burada insan sağlığı çok önemli. Devletlerin ve hükümetlerin vereceği kararlar çok önemli. UEFA tam bir dayanışma içinde ligleri bitirmek istiyor. Her ligin kendine göre farklı dinamikleri var. Bazı ligler 12 hafta, bazılarında bizde olduğu gibi 8 maç günü, bazı liglerde de play off sistemi var" şeklinde konuştu.

Servet Yardımcı ayrıca, UEFA'nın tamamlanmayan liglerdeki Avrupa Kupalarına katılma hakkı kazanan takımların Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligine alınmama kararı alabileceğini de söyledi.