UEFA, 55 üye ülke federasyonu ile yaptığı toplantıda Avrupa liglerinin yaz aylarında bitirilmesi yönünde fikir birliğine vardı.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 55 üye federasyon ile video konferans yöntemiyle toplantı gerçekletirdi. Geçtiğimiz haftalarda tüm dünyayı etkisi altına alan ve spor organizasyonlarının da iptal ve ertelenmesine neden olan korona virüs pandemisi nedeniyle sadece Avrupa’da Belarus Ligi hariç her lige ara verilmişti. UEFA, 2 hafta önce üye federasyonlarla yaptığı toplantıda mart ayı sonundaki milli maçlar ile Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi karşılaşmalarını haziran ayı sonuna ertelemişti.

Haziran ayı düşünülüyor

UEFA’nın bu kararı ise virüsün oldukça yayılmasıyla rafa kalktı. EURO 2020’yi 2021’e erteleyen UEFA, haziran ayı sonunda oynanacak milli maçları ertelerken, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi de süresiz askıya alındı. Futbolseverler tarafından sıkça tartışılan liglerin nisan ve mayıs aylarında başlama düşüncesi ise şimdilik Haziran ayına kaydırıldı. UEFA, 2019-2020 sezonunda tüm liglerin bitilmesi görüşünde. Haziran ayında başlayacak liglerin bitmesini ardından temmuz-ağustos ayı sonunda da uluslararası kupa mücadelelerini tamamlamayı düşünüyor.

Seyircisiz bitirilme gündemde

UEFA’nın ayrıca, liglerin haziran ayında oynatılması durumunda karşılaşmaların seyircisiz oynanması görüşüne de sıcak baktığı bildirildi.Avrupa futbolunun patronu’nun, liglerin olduğu gibi tescil veya iptal edilmesi görüşünde de olmadığı belirtiliyor.