Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Sağlık Kurulu, yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelenen liglerin tamamlanması ihtimaline göre "Futbola Dönüş Öneri Protokolü" hazırladı.

TFF'den yapılan açıklamaya göre hazırlanan protokolde tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına yönelik alınması gereken tedbirlerin ve genel prensipler detaylı olarak anlatılıyor. Hazırlık dönemi, müsabaka dönemi ve pozitif test senaryosu olmak üzere çeşitli ana bölümlerden oluşuyor. Liglerin oynanması sürecindeki tüm fazlara ilişkin çalışmaların tamamlandığı belirtilirken, protokolün Genel Prensipler", "Hazırlık Dönemi - Bireysel ve Grup Antrenmanları Evresi" ile "Pozitif Test Senaryoları"nı içeren ilk kısmı yayınlandı.

TFF Sağlık Kurulu, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Dünya Sağlık Örgütü, FIFA ve UEFA Sağlık Kurullarının uygulamalarıyla birlikte süreçler geliştikçe protokolü kamuoyu ve kulüplerle bölümler halinde paylaşmaya devam edecek. 

Acıbadem Sports ve T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile hazırlanan protokolün, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiye raporu ve Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonuyla liglerin başlatılmasına yönelik kararı sonrasında uygulamaya konulacağı açıklandı. 

Futbolseverler, 'Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nün 35 sayfalık ilk kısmına Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinden ulaşabilir.