TFF Başkanı Nihat Özdemir, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerinin önerileri dikkate alınarak ligleri 12 Haziran'da başlatma kararı aldıklarını açıkladı. 

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, video konferans yoluyla basın toplantısı düzenledi. Başkan Özdemir, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen Süper Lig ve alt liglerin 12 Haziran'da başlatıp 26 Temmuz tarihinde bitirilmesini planladıklarını söyledi. Özdemir şu ifadeleri kullandı: "Şimdilik olmak kaydıyla, elimizde değişik senaryolar da bulunmakla birlikte, Süper Lig'i, 1. Lig'i, 2. Lig'i, 3. Lig'i ve Bölgesel Amatör Ligleri 12-13-14 Haziran'da başlatma kararı aldık. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu müsabakaların nasıl ve hangi şartlarda oynanacağına karar verecek. Devletimizin tüm kurumlarının desteğiyle sezonu temmuz ayında tamamlamayı planlıyoruz."

"Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu oynanma şartlarına karar verecek"

Başkan Nihat Özdemir, belirledikleri takvimle Sağlık Bakanlığı'na başvuracaklarını vurgularken, "Bu kararımızla liglerin belirlediğimiz takvimde oynanması için Sağlık Bakanlığımıza müracaat edeceğiz. Sağlık Bakanlığımız da konuyu bugüne kadar değerli çalışmalara imza atan Bilim Kurulumuza havale edecek. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, beraber yapacakları çalışmalar sonrasında müsabakaların nasıl ve hangi şartlarda oynanacağına karar verecek. Bu süreçte Bilim Kurulu'nun Sağlık Kurulumuzla beraber yapacağı değerlendirmeleri de içeren sürecin sonunda ortaya çıkacak esasları tüm kulüplerimize bildireceğiz" şeklinde konuştu.

"Kulüpler Birliği ile görüşeceğiz"

Özdemir, aldıkları kararları Kulüpler Biriliği Vakfı ve dernekleriyle görüşeceklerini belirtirken, "Bilim Kurulumuz bu çalışmalarını yürütürken biz de Futbol Federasyonu olarak Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig ile Bölgesel Amatör Liglerimizdeki kulüplerimizi temsil eden Kulüpler Birliği Vakfı ve dernekleri ile görüşmeler yapmaya başlayacağız. Tüm istişarelerimizi yapıp Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun maçların nasıl oynanacağına dair kararı çerçevesinde ligleri başlatacağız. Devletimizin tüm kurumlarının desteğiyle sezonu tamamlamayı hedefliyoruz. Antrenmanlarına başlayan kulüplerimizin bu zaman zarfında hazır hale geleceğine inanıyoruz.  Hiçbir şeyin eskisi olmayacağını biliyoruz ama yeni dönemi de fırsata çevirmek istiyoruz. Bu nedenle, sağduyu içerisinde kararlara saygı duyarak, bireysel ve toplumsal tüm sorumluluklarımızı yerine getirerek bunu başaracağımızdan eminiz.İnşallah liglerimizi en güzel şekilde temmuz ayı sonunda tamamlayacağız, kupalarımızı sahada vereceğiz" açıklamalarını yaptı.