Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, liglerin 12 Haziran’da başlamanın gidişata göre değişebileceğini ve ellerinde 7 alternatif plan daha olduğunu söyledi.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, koronavirüs nedeniyle ertelenen liglerin 12 Haziran’da tekrar başlaması ile ilgili yapılan eleştirileri yanıtladı. CNN TÜRK’te ‘Hafta Sonu’ programına katılan Başkan Nihat Özdemir, liglerin başlatma kararı ile ilgili olarak “Süper Lig'in yeniden başlaması tek başımıza aldığımız bir karar değil. Avrupa'dan futbol olarak kopmamız söz konusu değil. Bütün çalışmaları UEFA'ya danışarak yapıyoruz. Biz UEFA'nın bir parçasıyız. Onların görüşleri bizim için çok önemlidir. UEFA bize diyor ki, "Yapılabilirse, bu maçları oynayabilirseniz, temmuz sonuna kadar bunları tamamlayın. Ben de Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarını ağustosta oynayayım ve finalleri ağustosun sonunda yapayım." Şampiyonlar Ligi finali Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak. Bu da bizim için çok önemli” açıklamalarını yaptı.

"7 tane üst, 3 tane alt senaryo oluşturduk"

Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile liglerin haziran ayında başlaması konusunda görüştüklerini belirten Özdemir, “Herkesin görüşü "Haziran ayında başlayabilir mi?" noktasındaydı. Bütün bunları değerlendirdik ve 7 tane üst senaryo, 3 tane alt senaryo oluşturduk. Bir istişare ile karar aldık ama alternatiflerimiz var. Ben tüm konuşmalarımda diyorum ki "Ligler şimdilik 12 Haziran'da başlayacak." Ben temmuz ortasında da bu lige başlayabilirim. Elimde senaryolar mevcut” şeklinde konuştu.

"Belki Temmuz maçları seyircili oynanabilir"

Koronavirüs salgının iyi gitmesi durumunda temmuz ayıdna oynanacak maçların seyircili de olabileceğini söyleyen Başkan Özdemir, “12 Haziran'a kadar neredeyse bir ay var. Elimizde alternatiflerimiz var. Zaman açısından bir sıkışıklığımız yok. Belki biz Temmuz ayındaki maçlarımızı, şimdilik seyircisiz kararı olmasına rağmen, seyircili oynayabileceğiz. Eğer her şey iyi giderse. Önlemler almışsak, giriş çıkış planlarımızı yapmışsak, belki de seyircili oynayabileceğiz. Ana hedefimiz stadyumda sağlık kontrolleri olmak şartıyla bu maçların seyircili oynanması” diye konuştu.

"Bizden çok kötü olan ülkeler tarihleri ilan etti"

“Almanya'da lig başlıyor. Bu bizim için önemli bir rehber” diyen Başkan Nihat Özdemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: “Maçlar nasıl oynanacak biz bunu göreceğiz. Birçok ülke bizden kötü olmasına rağmen, İtalya, İspanya, İngiltere gibi ülkeler bizden çok daha kötü durumda olmasına rağmen liglerin başlama tarihlerini ilan ettiler. Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bize "Siz özerk bir kuruluşsunuz, kararınızı alırsınız, elinizdeki protokol çok iyi, başınız sıkıştığı zaman bana danışabilirsiniz" dedi. Ben kendilerine Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nü sundum”

"Kulüpler oynayarak tamamlamak istiyor"

Süper Lig’den 11-12 takımın maçları oynamak istediğini belirten Özdemir, “Bir sporcumuzun, bir yöneticimizin sağlığı bu ligden daha önemlidir. Biz sağlık şartları içerisinde bu ligi oynatmak istiyoruz. Basketbol ve voleybol bizden farklı. Onlar bir defa salon sporları yapıyorlar. Bu federasyonların başkanlarıyla görüştüğümde takımların iki tanesi hariç hiçbiri oynamak istememiş. Bizde öyle değil ki. Süper Lig'de neredeyse 11-12 takım ligi oynamak istiyor. Kulüplerimiz futbol oynayarak sezonu sonlandırmak istiyorlar” ifadelerini kullandı. 


Başkan Nihat Özdemir’in programda yaptığı diğer açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde: 

"Şeffaf olun, açık olun, adil olun"

“Kulüplerimize seslenmek istiyorum: Şeffaf olun, açık olun, adil olun. İstedikleri bir kararda, kendilerine yönelik bir karar çıkmasını beklemesinler. Küme düşme ihtimali olan takımlar diyorlar ki lig bitirilsin, küme düşme olmasın. Bence kamuoyunda komik duruma düşüyorlar. Adil kararlar almamızı istiyorlarsa saygım sonsuz. Ne derlerse desinler, TFF yönetimi sağlığı önde tutarak daima en adil kararları verecektir. Biz onların Instagram yayınlarıyla, tweet'leriyle kararımızdan dönmeyiz.”

"İstanbul ya da Antalya planımız yok"

“Bir gazetemizde, spor bakanlığının ligin İstanbul'da ya da Antalya'da oynanması gerektiğini düşündüğüne dair bir şeyler gördüm. Bakanımızla konuştum, böyle bir durum yok. Çalışmalar yapmışlar. Bizim ligin İstanbul'da oynanması, Antalya'da oynanması gibi bir planımız yok. Ama biz günlük hareket ediyoruz. Gelişmelere bakıyoruz. Covid-19 nasıl gidiyor, buna bakıyoruz.”

“12 Haziran'da başlamazsa alternatifler var. 19 Haziran var, 26 Haziran var, temmuz ayı var. Liglerin oynanmama ihtimalini düşünmek istemiyoruz. Oynatarak bu ligleri tamamlamak istiyoruz. Diğer şartları hiç gündeme getirmedik, konuşmadık. Bunları konuştuğumuzda bunlar değişik yerlere çekilebilir. Hepimiz bu ligleri nasıl tamamlayabiliriz diye bakıyoruz.”

"Pozitif vakaları ayırıp, devam edeceğiz"

“Takımlar hazırlanırken sık sık test yaparak yola devam edeceğiz. Bu testlerden pozitif vakalar çıkabilir. Onları ayıracağız, diğerlerine test yaparak yola devam edeceğiz. Bundesliga'da karar şu, bir takımda 14 oyuncu kalsa dahi liglere devam edecekler. O kadar kararlılar ki... Maçları oynatmak istiyorlar.”

“beIN Sports ile 5 yıllık sözleşmemiz var. Üçüncüsünü yaşıyoruz. İki sezon daha var. Şu ana dek ödemelerini tamamladılar sadece üç taksit kaldı. Toplam değeri 588 milyon TL'dir. Maçlar durduğu için onlar da ödemelerini durdurdular. Ligler başladığında bu durum düzelecektir. Türkiye'ye çok büyük yatırımlar yaptılar, iyi bir kanal sistemi kurdular. Onlar bizim en büyük stratejik ortağımız."