Liglerin geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar yapan TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Tek şehirde maçları oynatmak hiçbir zaman gündemimize gelmedi" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, yaptığı açıklamadan sonra video konferans yoluyla katılan basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Özdemir, ellerinde 10 farklı senaryo olduğunu ve Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleriyle karar alacaklarını söyledi. Özdemir, "Elimizde 10 farklı senaryo var, 'şimdilik' 12 Haziran'da başlayacağımızı söylüyoruz. Bundan sonraki yolumuza Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun kararlarıyla devam edeceğiz. Kendi başımıza karar almayacağız. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun vereceği rapora göre hareket edilirse, inanıyorum ki virüse kimse kapılmayacaktır. Eğer bunlara rağmen virüs olayına rastlanırsa, hemen durumu o gün yine birlikte değerlendirip ona göre bir yol haritasını tekrar belirleyeceğiz" dedi.

Liglerin devam ettiğinde takımların harcama limitleri hakkında gelen bir soruya Başkan Özdemir, "Harcama limitleri konusunda çalışmalar devam ediyor. Virüsten dolayı kulüplerin geliri azalıyor. Reklam gelirleri yok, maçlar bundan sonra da seyircisiz oynanacak, sponsorlar azalıyor. Yeni harcama limitleri için Lisans Kurulumuz çalışıyor" şeklinde yanıt verdi.

"Yayıncı kuruluş ile devam edeceğiz"

Süper Lig ve TFF 1. Lig'in yayıncı kuruluşun karşılaşmaların yayınlarına devam edeceğini aktaran Özdemir, "Yayıncı kuruluş ile 5 yıllık anlaşmamız var, 3’üncü yılı tamamlıyoruz. İki yıl daha sözleşmemiz var. Hedefimiz bu 5 yılı tamamlamak. Görüşmeler yapıyoruz. Yayıncı kuruluş da bu dönem gelir kaybına uğramıştır. Kulüplerimiz gibi onların da gelirlerinde azalma olmuştur. Sezon sonuna kadar yayıncı kuruluşun 588 milyon TL ödemesi var. Bununla ilgili görüşüyoruz. Onlar da ligin başlamasını istiyor ve bu ödemeleri yapmayı planlıyor. Yolumuza yayıncı kuruluş ile devam edeceğiz" dedi.

"Ödemeleri öne çekmek istiyoruz"

Liglere verilen ara süresince UEFA ve FIFA ile görüşmeler yaptıklarını söyleyen Nihat Özdemir, "UEFA ve FIFA ile görüşüyoruz. Ödeyecekleri meblalar var. Kulüplerle bütün görüşmeler devam ediyor. Bu ödemelerin öne çekilmesini talep ediyoruz. Zor durumda olduklarını düşünerek onlar da ödemeleri öne çekmeye çalışıyor. Bize belli bir ödeme geldi ve bir gün daha beklemeden kulüplere gönderdik. Kulüplerimiz için bir ödeme geldiğinde bilgilendireceğiz. Servet Yardımcı ve Kadir Kardaş, UEFA ile görüşüyor. İleri tarihli ödemeleri öne çekmelerini istiyoruz. Her gelen parayı kulüplere dağıtıyoruz” şeklinde konuştu.

"7 hafta sonu, 1 hafta içi oynayacağız"

Liglerde oynanacak karşılaşmaların maç haftalarının nasıl olacağını da değinen Özdemir, "26 Temmuz’da ligi tamamlayacağız. 7 tane hafta sonu maçı oynayacağız. Bir hafta ise hafta içi oynanacak. Yeni sezon ise tahminen ağustos ayını tatil dönemi olacak. Yeni program çalışmalarını yapacağız. Avrupa Şampiyonası 2021’e ertelendi. 11 Haziran 2021’de şampiyona başlayacak. UEFA, 25 Mayıs 2021’de liglerin bitmesini istiyor" diye konuştu.

"1. Lig'de 18 takımın 11'i oynanmasını istiyor"

Son günlerde merak edilen liglerin devam etmesine destek veren ve vermeyen kulüplerin hangileri olduğu şeklinde gelen soruya ise Nihat Özdemir şöyle cevap verdi: "Süper Lig'de 18 takımdan 13-14''ü liglerin oynanmasını istiyor. 1. Lig'den 11 takım ligin oynanmasını istiyor. 2. Lig ve 3. Lig'lerde 90 takım var. %73 ligin oynanmasını istemiyor, ancak %27 oynanmasını istiyor. TFF Sağlık Kurulu'nun yayınladığı protokole zor diyenler var. Biz en az hasar göreceğimiz protokolü yayınladık. Bizim ana hedefimiz bunlara uymak. Ama bu sefer Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun bize yollacağı yeni protokolü yayınlayacağız. Buna uymak zorundalar."

"Stadların fiziki şartlarına göre planlama yapacağız"

Özellikle alt liglerdeki karşılaşmaların oynanacağı stadların fiziki konuşlarının yeterli olup olmayacağı ile ilgili gelen bir soruya Nihat Özdemir, "Türkiye’de fiziksel anlamda iyi statlar ve iller var. Bir taraftan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu çalışmalarını sürdürürken, biz de şartları inceliyoruz. Fiziksel şartlar yeterli mi diye incelemeler yapacağız. Şartları göz önünde bulundurarak maçların başlama saatlerine göre planlama yapacağız. Şampiyonlar Ligi maçları saat 23.00’te oynandı. Bu sıkıştırılmış bir süreç, sıkıntılı bir süreç. Bu sıkıntılı durumu atlatmak istiyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde maçlar oynanacak. Görüşeceğiz ve yol haritasını belirleyeceğiz" şeklinde cevap verdi.

"Şifresiz yayın, yayıncının kararı"

Lig karşılaşmalarının şifresiz olup olmayacağı konusuna da netlik kazandıran Başkan Özdemir, "Türkiye Kupası yayıncısı şifresiz yayın yapıyor. Lig yayını çok büyük meblağ ödüyor, reklam ve şifreli yayından kazanç elde ediyor. Bu maçları şifresiz olarak yayınladığında aidat ödeyenler için adil olmayan bir durum da var. Konu ancak yayıncı kuruluşun kararı. Kurallar dahilinde kafe ve restoranlar için maç izlenmesine karar verilecek" sözlerini dile getirdi. 

"Futbolcuların tek görevi futbol oynamak"

Futbolcuların sahada görevlerini en iyi şekilde yapması gerektiğini belirten Özdemir, "Bu süreçte ne kendi iş hayatımı, ne de federasyondaki işimi ihmal ettim. Futbolcularımızın da tek görevi takımlarının verdiği görevi yaparak tam randımanla futbollarını oynamak. Sosyal hayatına, ev hayatına, antrenmanına dikkat etmesi lazım. Sahaya çıktığında elinden geleni göstermesi lazım ki kulübünden aldığı ücreti hak edebilsin" dedi. 

"Hava şartlarını düşünerek yola devam edeceğiz"

Maçların hangi gün ve saatlerde oynanacağına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Başkan Özdemir şu ifadeleri kullandı: "Sağlık Kurulumuzun aldığı kararları ya da Bilim Kurulu’nun kulunun aldığı kararları uygulayacağız. Uygulamazsak ligleri başlatamayız. Ne gerekiyorsa onlar yapılmalı. TFF'de maç planlama konusunda önemli bir ekip var. Çalışmalar devam ediyor. Oynanacak şehrin durumuna, güne, sıcaklık ve iklim şartlarını da düşünerek yayıncı kuruluşla da konuşarak yolumuza devam edeceğiz."

"Karar oybirliğiyle alındı"

Liglerin devam etme kararını 10'a karşı 4 oyla oybirliğiyle alındığı vurgulayan Özdemir, "Sağlık Bakanım Fahrettin Koca ile bir konuşma yaptık. Kendisi de kararın TFF tarafından verileceğini söyledi. Bugün TFF Yönetim Kurulu olarak oy birliği ile liglerin 12-13-14 Haziran’da oynanması kararını aldık. Tabii 35 gün var. İnşallah Türkiye 35 gün sonra bugünlerden çok daha iyi noktada olacak. Liglere başladığımızda büyük bir problem olursa ara verilir verilmez bugünden konuşmak mümkün değil. O gün karar vereceğiz. TFF Yönetim Kurulu düşünür, taşınır ve danışır, kararlarını alır ve yoluna devam eder" sözlerini kullandı.

"Herkes kendi ilinde maçlarını oynayacak"

Süper Lig'in ve TFF 1. Lig'in tek bir şehirde oynanma ihtimalinin olup olmadığıyla ilgili soruya ise Başkan Özdemir, "Tek şehirde futbol oynamak TFF'nin hiçbir zaman gündemine gelmedi. Böyle bir şey yok. Ligleri, herkesin kendi ilinde ve stadında oynayarak tamamlamak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, bu felakete karşı her türlü tedbiri zamanında alarak dünyaya örnek bir mücadele gösterdik" yanıtını verdi. 

"Şartlar düzelirse, son 4 haftayı seyircili bile oynatabiliriz"

Liglerin oynanmaya başladığı tarihten sonra Türkiye'de sağlık şartlarının düzelmesi durumunda son haftaları seyircili oynatma ihtimallerinin olabileceğini söyleyen Nihat Özdemir, "Allah'a dua edelim ki Türkiye çok daha hızlı şekilde düzelsin. Belki de şartlar düzelirse, son 4 haftayı seyircili bile oynatabiliriz. 35 gün, uzun bir zaman. Ligleri 45 gün evvel bitirmiştik hatırlarsınız. İnşallah Türkiye 35 gün sonra bugünlerden çok daha iyi noktalarda olacak. Büyük problemler oldu, 2. virüs dalgası geldi, şu oldu bu oldu, ara veririz vermeyiz, bugünden kestirmem söz konusu değil" ifadelerini kullandı. 

"Lig tescili gündemimizde yok"

Liglerin tescil edilip edilmemesiyle ilgili sorulan soruya ise Başkan Nihat Özdemir, "Biz bugün, liglere son verirsek nasıl tescil ederiz, kimi şampiyon yaparız, kimi Şampiyonlar Ligi'ne göndeririz, kimi düşürürüz, 1. Lig'de kimi şampiyon yaparız, oradaki play-off'lar nedir, ne değildir, bunları hiç gündeme getirmedik. Çünkü gündemimizde o yok. Gündemimize o konular gelirse, TFF oturur, o konuları düşünüp-taşınıp-danışarak, gerekli kararları üretir ve onların kararlarını verir ve ona göre yoluna devam eder" şeklinde cevap verdi.