Eskişehirspor Teknik Direktörü Mustafa Özer, tüm dünyada salgın haline gelen koronavirüs nedeniyle liglerin tekrar başlamasının zor olduğunu belirtti.

Kırmızı-siyahlı takımın teknik direktörü Mustafa Özer, ES GROUP Spor Servisine gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Özer, ülkede salgın dursa bile psikolojinin futbol oynamaya uygun olmadığını belirterek, “Ülkemizde de artarak devam eden virüs salgını nedeni ile, liglerin ne zaman başlayacağı henüz netlik kazanmadı. Salgının durma ihtimaline karşı liglerin Nisan ortasında başlatılması planlanmasına rağmen, taraftarların, futbolcuların, teknik adamlar, maçların oynandığı stadyumlardaki görevlilerin psikolojisi buna uygun değil” şeklinde konuştu.

"21 takım düşüncesi gündeme gelebilir"

Türkiye’de futbolun kaderinin ilerleyen haftalarda belli olacağını vurgulayan Özer, “Salgının artarak devam etmesi halinde, alınan kararlar ve lig tarihi ile ilgili düşünceler değişecektir. Ülkemizde yaşanan gelişmelere göre son yıllarda konuşulan liglerin 21 takımla oynatılması düşüncesi tekrar gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

"4 yıldır gündemde"

Bu sezon liglerde küme düşmenin olmayabileceğini söyleyen teknik adam, “Bu sezon küme düşme olmayabilir. Bu mucizenin ötesinde dediğimiz şey olabilir. Küçük bir ihtimal bile olsa bunu düşünmek zorundayız. Liglerde hedefe ulaşan takımlar bir üst lige çıkar. Düşme olmayacağı için gelecek sezon Süper lig ve TFF 1. Lig, 21 takımla devam eder. Sezon sonunda bu sayı 20’ye düşebilir. Bu konu son 4 yıldır gündemde fakat bir türlü hayata geçirilmedi” dedi.

"İnsaflarına kalmış durumda" 

Eskişehirspor’dan ödeme bekleyen FIFA’daki dosyalar hakkında da yorum yapan Mustafa Özer, “Eskişehirspor kulübünün kaderi alacaklı futbolcuların ve avukatların insafına kalmış durumda. Ne yönetim, ne takım, nede bizler önümüzü göremiyoruz. Bundan kurtulmamız lazım” sözlerini dile getirdi.

"Adeta baş belası haline geldi"

Şilli forvet Sebastian Pinto’nun takımı küme düşürme maddesiyle kulübün kapısına dayandığını ekleyen Mustafa Özer, “Eskişehirspor küme düşmeme şansını kaybedebilir. Puan silme ve transfer cezalı başka dosyalar da var. Son yıllarda göreve gelen tüm yönetimler bu krizlerle uğraştı fakat sorunlar çözülmedi. Adeta kulübün başının belası haline gelen dosyalar, bugün içinde bulunduğumuz ekonomik tabloya bakıldığında çözülecek gibi gözükmüyor” değerlendirmesini yaptı.

 

Kaynak: Ahmet Deniz Canoruç / Anadolu Gazetesi