Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği Vakfı, liglerin geleceğiyle ilgili bugün bir toplantı düzenledi. 

Liglerin başlama tarihlerinin masaya yatırıldığı toplantı sonucunda Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Nihat Özdemir, "Kulüpler Birliği Vakfımızın talebiyle 18 kulübümüz, ben ve başkan yardımcılarımın katılımıyla, 4 saate varan bir toplantı yaptık. Süper Lig takımlarımızın yaşadıkları ve bundan sonraki süreçte yaşayacakları bütün konuları masaya yatırdık ve gayet demokratik ortamda tartıştık" şeklinde konuştu.

Süper Lig'in başlangıç tarihi olarak 12 Haziran olduğunu belirten Özdemir, "Bundan önce TFF yönetiminin açıkladığı Süper Lig'in 12 Haziran'da başlamasıyla ilgili 18 kulübün tam desteğiyle karar almış bulunuyoruz. Bununla ilgili Türkiye'deki şartların değişimini göz önünde bulunarak kesin tarihimizi 28 Mayıs'ta yapacağımız basın toplantısıyla kamuoyuna açıklamak üzere anlaşmaya vardık" dedi.

"Küme düşmemeyi TFF olarak inceleyeceğiz"

Başkan Nihat Özdemir, Federasyona 7 kulübün bu sezon küme düşmemenin olması için talepte bulunduğunu ifade ederek, "Yedi kulübümüz de federasyonumuza bu yıl ligden düşme olmaması, gelecek sezonun da 21 takımla oynanması konusunda müracatta bulundu. Federasyonumuz bu konuyu inceleyecek. Yönetim kurulu olarak gelecek sezonun kaç takımla oynanacağının, bu sezon ligden düşüp düşmeme kararını da önümüzdeki günlerde vereceğiz" diyerek merakla beklenen bu konuya açıklık getirdi. 

"Rezerv lig için gelecek yıl çalışmalara başlayacağız" 

Geçen yıl iptal edilen 21 yaş altı liginin yerine gelecek sezon rezerv lig kurulacağını vurgulayan Başkan Özdemir, "Gelecek yıl, geçen yıl kaldırdığımız 21 yaşaltı liginin yerine kurmayı düşündüğümüz rezerv ligi kuramamıştık. İnşallah 2020-2021 sezonunda rezerv ligin başlaması konusunda bütün Kulüpler Birliği üyeleriyle anlaştık. Bu konuda da çalışmalara başlayacağız" açıklamasını yaptı.

Kulüplerde yaşanan finansal sorunların Ramazan Bayramı sonrasında ele alacaklarını aktaran Özdemir, "Kulüplerimiz finansal yapılar yönünden çok zor durumda. Bu konuyu da tartıştık. Bayramdan sonra yapacağımız seri toplantı ve görüşmeler neticesinde kulüpleri elimizden geldiğince finansal ve yapısal yönden nasıl rahatlatacağımız konusunda çalışmalara başlayacağımızı açıklıyoruz" dedi.

"Futbol konusunda da başarıya ulaşacak"

Ligleri oynayarak bitirme konusunda kulüplerle fikir birliğine varıldığını söyleyen Nihat Özdemir, "Koronavirüsle mücadelede başarılıyız. Dünyada örnek bir ülkeyiz. 12 Haziran'da başlayacağımız Süper Lig, 19 Haziran'da başlayacak TFF 1. Lig ve 18 Temmuz'da başlayacak TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig ile Bölgesel Amatör Liglerde de kulüplerimiz gereken hassasiyeti gösterecek, tedbirleri alacaklar. Herhangi bir futbolcumuz veya futbol adamımız herhangi bir rahatsızlığa yakalanmadan bu süreci götürmek için gerekli çalışmaları yapacaklar. Pandemi konusunda başarıya ulaşan Türkiye, futbol konusunda da başarıya ulaşacak. Ligleri oynayarak sonlandırmak için elimizden gelen her türlü çabayı gösterme konusunda bütün kulüplerle fikir birliğine vardık" ifadelerini kullandı. 

"Kesin kararı 28 Mayıs'ta vereceğiz"

Nihat Özdemir, liglerin başlamasıyla ilgili son kararın 28 Mayıs'ta verileceğinin altını çizerken şu ifadeleri kullandı: "Kulüplerimiz finansal olarak zor durumdalar. Yapacağımız bir sürü seri toplantı neticesinde, kulüpleri finansal yönden nasıl rahatlatacağımızı planlayacağız ve bunları sizlerle de paylaşacağız. Koronavirüsle mücadelede başarılıyız, inşallah futbolda da sorun yaşamayacağız. Liglerin başlamasıyla ilgili son kararı, kesin kararı 28 Mayıs'ta vereceğiz."

Mehmet Sepil: "Oyuncu değişikliğinin 5'e çıkarılmasını görüştük"

Toplantıya katılan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil de söz alarak toplantıya yönelik açıklamalarında şöyle konuştu: "Beş oyuncu değiştirme konusunda bir çalışma yapıldığı bilgisi verildi. TFF'nin Avrupa liglerinde olduğu gibi 5 oyuncu değişikliği konusunda çalışma yapıldığı söylendi.Sağlık koşullarının el vermesi şartıyla 18 kulüp de liglerin başlamasını desteklediğini beyan etti. Söz konusu tarihte başlamasıyla ilgili senaryoda pandemi çok yakından izleniyor. Ülkemizde bu konu çok iyi gidiyor. Beklentimiz bu iyi gidişin devam etmesi ve liglerin hayırlısıyla başlaması" diyerek görüşlerini aktardı.

"TFF, 12 Haziran'dan önce seyehat kararını açıklayacak"

TFF'den maç haftalarında takımların yapacakları seyehatlar konusunda yardım istediklerini söyleyen Sepil, "İkinci konu da seyahatlar. Deplasmana gidecek takımlar var. Seyahat koşullarının da 12 Haziran'a kadar oluşması gerekiyor. Biz, Federasyon Başkanı'mızdan nihai kararı ne zaman vereceklerini sorduk. Kendisi de 12 Haziran'dan 2 hafta önce son kararın açıklanacağını söyledi" şeklinde konuştu.

"THY'den uçak yardımı bekleğimizi söyledik"

Toplantıya katılan UEFA ve TFF Saplık Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mete Düren ve Bülent Bayraktar'dan koronavirüs pandemisiyle ilgili bilgi aldıklarını belirten Mehemt Sepil, "Sağlıkla ilgili iki hocamız detaylı olarak bilgi verdi. Bizim arzumuz, kulüplerin sağlık çalışanlarının bir muhatabı olması için bir kurul oluşturulması gerektiğini söyledik. Başkanımız bu konuda bize çalışma sözü verdi. Seyahatlarla ilgili yardım rica ettik. Özellikle THY'den bu konuda yardım istenmesini, kulüplere uçak tahsisiyle ilgili yardım beklediğimizi söyledik" yorumunu yaptı.

"7 kulüp, 21 takımlı lig için başvurdu"

Ligden düşme konusu ve gelecek sezon kurulacak rezerv lig hakkında da görüşlerini belirten Mehmet Sepil şu ifadeleri kullandı: "Yedi kulüp, bu sezon ligden düşmeyle ilgili pandemiden dolayı endişelerini beyan ettiler. Bu sene düşmenin kaldırılması, seneye liglerin 21 takımla oynanması konusunda başvuruda bulundu. Ayrıca pandemide aldığımız derslerin en önemlilerinden biri, genç oyuncu yetiştirme konusundaki motivasyonumuz. Bununla ilgili geçen sene iptal edilen 21 yaşaltı liginin kulüpler için çok önemli olduğunu, bunun bu sene yeniden inşa edilmesiyle ilgili ortak çalışmanın başlamasını talep ettik. Bu konuda da hızlı bir çalışma içine girileceği bize iletildi. Yine alt yaş liglerle ilgili de bir çalışmanın içine girileceği söylendi.