Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehirspor'un son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Kurt, "Eskişehirspor’dan alacağı olanlar paralarını almak istiyorlarsa Eskişehirspor’u yaşatmak zorundalar. Sabredecek ve alacaklarını erteleyeceksin ki kulüp para kazanıp size paranızı ödesin" dedi.

ES TV'de yayınlanan Vaziyet programında Eskişehirspor'un ekonomik yönden sıkıntılarını dile getiren Başkan Kazım Kurt, kulüp için kısa vadede bir çözümün gözükmediğini ancak şehirde bir kahramanın çıkıp kulübü kuratacağını söyledi.

"Ülke ekonomisi iyi gitmedikçe bu durum değişmez"

Başkan Kurt, "Eskişehirspor’a ciddi bir nakit akışı lazım. Ülkeninde ekonomik durumu ortada. Üzerine bir de pandemi süreci geldi. Böyle bir ortamda hangi iş insanına çıkıp Eskişehirspor’a yardım et diyebiliriz. Ülke ekonomisi iyiye gitmediği sürece de bu durum değişmez" şeklinde konuştu.

"Her gün artan borcu birinin çıkıp çözme şansı yok"

Geçmişteki kötü yönetimlerin sonucunda borcun kapatılamayacağını ifade eden Kurt, "Kulüp çok kötü yönetildi. Yöneticiler maalesef kaynak yaratacak adımlar atamadılar. Türk futbolunun çok büyük bir döviz sıkıntısı var. Artan kur artışları borcun her gün artmasına neden oluyor. Eskişehirspor’un ciddi anlamda Euro bazlı borçları var. Zamanında alınan yüksek maliyetli futbolcu borcu var. Alıpta oynatamadığı oyunculara borcu var. Menajerlerden kaynaklı yanlış işler var. Şaibeli olduğu iddia edilen birçok konunun hesabı sorulamadı. Mali Genel Kurulda 235 milyon borç açıklandı. Her gün artan bu borcu birisinin çıkıpta çözme şansı yok" dedi.

"Ceza göndererek hiçbir şey elde edemezsiniz"

Başkan Kurt, Eskişehirspor'dan alacağı olanlarla ilgili, "Eskişehirspor’dan alacağı olanlar paralarını almak istiyorlarsa Eskişehirspor’u yaşatmak zorundalar. Eskişehirspor’a ceza göndererek hiç bir şey elde edemezsiniz. Sabredecek ve alacaklarını erteleyeceksin ki kulüp para kazanıp size paranızı ödesin" diye konuştu.

Başkan Kazım Kurt'un programdaki açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Fabrika'da alacağı kaleme bakar, Eskişehirspor'da titiz davranmaz"

"Doğru dürüst bir denetim yok. Bir kulüp başkanı kendi fabrikasını yönetirken alacağı kalemin bile kalitesine bakıyor, fiyatına bakıyor. Aynı kişi insan Eskişehirspor’a başkan olunca bu kadar titiz davranmıyor. 500 bin Euro verilecek futbolcuya 1 milyon Euro verip o günü kurtarıyor. Kurtardığını zannediyor. Ama bilmiyor ki torununa borç bırakıyor. Mali Genel Kurulda 80 kişi ya vardı, ya yoktu. O kişiler de yeterki iş yürüsün, mevcut yönetim kaçmasın diye ibra edip geçiyor. Görünen tabloda büyük paralar ve destekler bulma şansımız yok."

"Afyonspor'a verilen yardımın 4'te 1'i niçin Eskişehirspor'a verilmez"

"Arda Turan’ın Başakşehir’e transferi konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden verenler, Türk Hava Yolları’ndan verenler, başka türlü devlet kasalarından verenler Eskişehirspor’a reklam vermediler. Verdirmediler, verdiremediler. Afyonspor’a verilen yardımın dört de biri niçin Eskişehirspor’a verilmez."

"THY, Eskişehirspor'a da sponsor olsun"

"Çözüm belli. Spor Toto’dan mı para bulacaksınız. Milli Piyango’dan mı para bulacaksınız. Türk Hava Yollarından mı bulacaksınız. Fark etmez. Bir yerlerden bulacaksınız. Barcelona’ya, Real Madrid’e sponsor olan Türk Hava Yolları, Eskişehirspor’a da sponsor olsun. Önemli olan niyettir."

"Doğru proje ile gidildiğinde Yılmaz Hoca ikna olur"

"Yılmaz Büyükerşen Eskişehirspor’a para verdi, puan silmelerin engellenmesi için para verdi, Kalabak Suyu reklamı verdirdi. İçerde Kalabak Suyu sattırmadılar. Durum böyle olunca Yılmaz Hocanın şefki kırılmaz mı. Doğru bir proje ile gidildiği zaman Yılmaz Hoca ikna olur."

"İnşallah bir kahraman çıkar, Eskişehirspor'u kurtarır"

"Eskişehirspor konusu 100 binlerce kişiyi ilgilendiren bir konu. Düğünlerde bile Eskişehirspor marşları çalınıyor. Kısa vadeli bir çözüm gözükmüyor. Ama ben umudumu yitirmiş değilim. İnşallah çıkar bir kahraman çıkar ve Eskişehirspor’u kurtarır. İnşallah kısa sürede gerçekleşir ve kulüp eski şanlı günlerine döner.”