Şehirden yeterli destek göremeyen ve maddi olarak büyük sıkıntı içinde olan Eskişehirspor'da acil olarak ödeme yapılması gereken FIFA dosyaları, yine kulübün başını ağrıtacak gibi görünüyor. 

Son yıllarda sezon başlarına eksi puanlarla başlayan siyah-kırmızılı kulüp, geçmiş yıllarda takımın formasını giyen ve kulüpten alacağı için FIFA'ya başvurma yoluna giden eski yabancı oyunculara önümüzdeki günlerde ödeme yapmak zorunda aksi halde puan silme veya küme düşme cezaları her an uygulanabilir.

5 dosya kritik

FIFA'da 22 oyuncunun dosyası bulunurken, bunlardan 5 tanesi şu an için kritik bir yere sahip. Son eklenen Vladyslav Kulach dosyası ile David Odonkor, Henry Bienvenu, Sebastian Pinto, Bokıla'nın eski kulübü Guangzhou Evergrande dosyaları için toplam fatura ise yaklaşık 2 milyon 259 bin 639 TL ödeme gerekiyor. Bu 5 dosyaya ödenmesi gereken miktarlar ise şöyle: Vladyslav Kulach 38 bin Dolar, David Odonkor 80 bin Euro, Henry Bienvenu 78 bin Euro, Sebastian Pinto 50 bin Euro, Guangzhou 24 bin 850 bin Euro.

Başkan Akgören: Kulach'ın elinde küme düşürme cezasını öğrendik

Yönetimi zor durumda bırakan bu dosyalara Ağustos ayı içerisinde ödemelerin yapılması gerekiyor. Başkan Mustafa Akgören ve yönetimi, FIFA'daki dosyalara ödeme yapılmak üzere yoğun bir şekilde kaynak arayışında. Konuyla ilgili Anadolu Gazetesine konuşan Başkan Akgören, her gün ayrı bir krizle uğraştıklarına dikkat çekerek, “Bir taraftan iç transferi bitirmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan Pinto, Odonkor, Bokila, Hadziç gibi FIFA dosyalarını çözmeye çalışıyoruz. Şimdi de Kulach’ın elinde küme düşürme cezalı alacak dosyasının olduğunu öğrendik” şeklinde konuştu.

"Kulach açtığı davaları kazanmış, Pinto'nun 6 bin 500 Euro taksiti var"

Kulach davasıyla bugüne kadar kimsenin ilgilenmediğini vurgulayan Başkan Akgören, "Kulach açtığı davaları kazanmış ve küme düşürme yetkisine kadar her şeyi eline almış. Oyuncuya 38 Bin Dolar para ödenmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra Pinto’nun küme düşürme cezasını yapılandırmıştık ve ona ödenmesi gereken 6 Bin 500 Euro taksit var. Odonkor, Bokila ve Hadziç dosyalarına da ödeme yapılması gerekiyor. İşimiz zor ve Allah yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.