Eskişehirspor Teknik Direktörü Mustafa Özer, "Bu yıl küme düşme olmasın ve önümüzdeki sezon herşey sıfırdan başlasın" açıklamasını yaparak önce insan sağlığının önemli olduğunu söyledi.

Eskişehirspor Teknik Direktörü Mustafa Özer, Eskisehir.net canlı yayınına bağlanarak futbolda yaşanılan süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Ankara'da ailesiyle birlikte evinde kalan Özer, “Bende herkes gibi ailemle evimde kalmaya devam ediyorum. Oğlumla evde spor yapmaya çalışıyorum. Ankara’dan gelişmeleri takip ediyorum. Hem bilim kurulunun hem de TFF yöneticilerinin açıklamalarını takip ediyorum. Sanki yazın ligleri oynatmak gibi bir düşünceleri olduğunu görüyorum. Ama bence bu çok yanlış bir karar olur. Dünya Sağlık Örgütünün futbolun Eylül’e kadar zamanı var açıklamasına katılıyorum. Hollandadaki formülün Türkiye’de de uygulanması bence en doğru karar olur. Bu yıl küme düşme olmasın ve önümüzdeki sezon herşey sıfırdan başlasın. Yazın futbol oynatılması insan sağlığı açısından çok tehlikeli durumların yaşanmasına neden olabilir" ifadelerini kullandı.

"Önce insan sağlığı"

Futbolda insan sağlığının önemli olduğunun altını çizen Mustafa Özer şöyle konuştu: "Seyircisiz maçlara hep karşı durmuşumdur. Kalan maçların oynatılmaması en doğrusu olur. Dünya böylesine bir salgınla ilk kez karşılaşıyor. İlk iki testte negatif çıkıp üçüncü testte pozitif çıkan hastaların bile olduğu ortamda temasın kaçınılmaz olduğu bir spor dalının oynatılması doğru bir karar olmaz. Futboldan önce insan sağlığı demek lazım."

"Psikolojik olarak futboldan uzaklaştılar"

Futbolcuların evlerinde verilen antrenman programlarına uyarak çalıştıklarını söyleyen deneyimli teknik adam, futbolcuların psikolojik olarak yeşil sahadan uzaklaştığını belirterek, "Futbolculara yardımcı antrenörlerimizle birlikte verdiğimiz antrenman programlarını evlerinde uygulamaya çalışıyorlar. Ama takımla çalışmak bambaşka, bireysel çalışmak bambaşka birşey. Şu an oyuncuların form durumları yüzde 5’lere kadar düşmüş durumda. Bir de oyuncuların psikolojik olarak futboldan çok uzaklamış olması da apayrı bir konu. Dediğim gibi futbolun en azından Eylül ayına kadar oynatılmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.

"Vefatları bizi çok üzdü"

Geçtigimiz hafta hayatını kaybeden genç futbolcu Kaan Öztürk ve eski antrenörlerinden Zafer Karagöz'ün vefatıyla ilgili de Mustafa Özer, "Kaan Öztürk ve Zafer Karagöz hocanın vefat etmesi de bizi çok üzdü. Toprakları bol olsun, mekanları cennet olsun. Kaan gerçekten gelecek vaad eden yetenekli bir oyuncuydu. Çok üzüldüm" dedi.

"Taraftar önüne çıkacağımız ilk günü iple çekiyoruz"

FIFA'daki Sebastian Pinto dosyasıyla ilgili ise "Eskişehirspor yönetimi çalışmalarına olabildiğince devam ediyor ve FIFA’daki dosyaları halledebilme adına elinden geleni yapıyor. Özellikle Pinto konusunda ellerinden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyorlar" dedi Deneyimli teknik adam son olarak da "Eskişehirspor için böylesine mücadele veren yöneticilerimizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Eskişehirspor taraftarlarının önünde maça çıkacağımız ilk günü iple çekiyoruz. Taraftarlarımızı da çok özledim" açıklamasını yaptı.