Eskişehirspor'un Olağan Mali Genel Kurul toplantısında açıklanan mali tabloya göre, siyah-kırmızılı kulübün 8 Eylül 2020 tarihine kadar olan toplam borcu 234 milyon 923 Bin 904 TL. 

Eskişehirspor'da bu akşam Olağan Mali Genel Kurul heyecanı yaşandı. 8 Eylül'de yapılması planan ancak yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle bugüne ertelenen ve yasal çoğunluğun da aranmadığı mali genel kurul, Hasan Polatkan Kültür Merkezinde gerçekleşti. İlk olarak divan üyelerinin belirlenmesiyle başlayan gelen kurulda, 2020-2021 dönemine ait mali ve idari raporların okunmasının ardından gelir-gider bilançosu ile 2020-2021 sezonu tahmini bütçesi açıklandı. 

24 Kasım 2019 - 08 Eylül 2020 dönemi faaliyetleriyle ilgili rapor, yönetim kurulu tarafından oy birliğiyle ibra edildi. 

Akgören: İnsanlar artık bunlardan rahatsız oluyor

Genel Kurul Toplantısında konuşma yapan Kulüp Başkanı Mustafa Akgören, kulübün sorunlu bir süreçten geçtiğini belirtirken, şehrin de kulübe olan inancının azaldığını vurguladı. Başkan Akgören, "Mali genel kurulu arkadaşlarımız anlattı. Anlatılacak çok şey var. Saatlerce anlatabilirim. Nereden geldiğimizi ve bu 10 aylık sürede neler yaptığımızı tane tane anlatabilirim. Kağıt kullanmadan aklımdan anlatabilirim. Dertlerimiz bütün şehir tarafından bilinen dertler. İnsanlar artık bunların konuşulmasından rahatsız olur pozisyona gelmiş. Bu şehirde Eskişehirspor artık bir kapansa da biz de böyle bir dertle uğraşmayalım, kimse bizim kapımıza gelmesin diye düşünen çok ciddi bir kitle var. Ben bunu önceden de biliyordum ama şu 10 aylık başkanlık sürecinde çok fazla şahit oldum” diye konuştu. 

"Borcun yüzde 40'ına bu iş biter"

Başkan Akgören, kulübün toplam borcunun futbol ailesine olan kısmının soruna neden olduğunun altını çizerek, "Sorun çok. Tabloyu okuduk. Yaklaşık 235 milyon lira borç gözüküyor. Borçlarımızın dörtte biri döviz borcu. Bu borcu kapatabileceğimize inanıyorum. 235 milyon liranın yüzde 40’ına biz bu işi bitirebiliriz gibi duruyor. Bu borcun rakamsal kısmı 130 milyon lira gibi bir rakam. FIFA ve TFF borçları ayrı bir şey. 130 milyonluk rakam futbol ailesine olan borçlar ve bunları ödersek sorunlarımızın yüzde 80’ini halletmiş oluruz. Futbol ailesine olan borçları da 50-60 milyona liraya kapatabiliriz" dedi.