Eskişehirspor, tam 12 yıl önce bugün 1. Lig Play-Off yarı final maçında Diyarbakırspor’u 0-0 biten karşılaşmanın ardından penaltılarla 6-5 mağlup ederek finale çıkıp Boluspor’un rakibi olmuştu.

2007-2008 sezonunda güçlü kadrosu ile o zamanki adıyla “Bank Asya 1. Lig’de” mücadele eden ve ligi 57 puanla averajla 4. sırada bitiren Eskişehirspor, o sezon tek maç üzerinden oynanan play-off’larda yarı final maçında Diyarbakırspor ile karşı karşıya gelmişti. 16 Mayıs 2008 günü, İstanbul Beşiktaş İnönü Stadyumu’nda dolu tribünler önünde oynanan zorlu karşılamaya Es Es, Ferhat Odabaşı, Ersin Güreler, Koray Arslan, Ulaş Ortakaya, Sezgin Coşkun, Doğa Kaya, Emre Toraman, Serkan Özdemir, Ömer Közen, Serdar Özbayraktar ve Coşkun Birdal ilk 11’i ile çıkmıştı. Rakip Diyarbakırspor ise sahada Harun Aygın, Murat Önür, Serkan Özsoy, Abdullah Çetin, Bülent Bal, İlhan Var, Sinan Turan, Hakan Bayraktar, Barış Ataş, Ercan Agaçe ve Şadi Çolak 11’i ile yer almıştı.

90 dakikada eşitlik bozulmadı

Yunus Yıldırım’ın çaldığı ilk düdükten itibaren başa baş ve çekişmeli başlayan maçta ilk 45 dakikada takımlar birbirine üstünlük kuramadı ve 0-0’lık eşitlikle soyunma odasının yolunu tuttu. Karşılaşmanın ikinci yarısında da aynı mücadele devam etti ve taraflar golü bulamayınca maç golsüz berabere biterek uzatmalara kaldı. 120 dakika sonunda da gol sesi çıkmayınca maç heyecan dolu penaltılara kaldı.

Zorlu maç penaltılara kaldı

Eskişehirspor, ilk 5 penatılda hata yapmadı ve Doğa, Engin, Ersin, Emre ve Birol ile atışları gole çevirdi. Seri penaltı atışlarında Diyarbakır ekibinde 6. Penaltıyı kullanan tecrübeli forvet Şadi Çolak’a Ferhat Odabaşı izin vermedi ve avantajı Eskişehirspor’a geçirdi. Es Es’te 6. ve son penaltıda topun başına, şu anda da takımda bulunan ve kaptanlık yapan, Sezgin Coşkun geçti ve topu ağlarla buluşturup maça son noktayı koyan isim oldu. 

Eskişehirspor oldukça zorlu geçen karşılaşmada rakibini penaltılarla 6-5 mağlup ederek finale çıkıp, Boluspor’un rakibi oldu.