Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkan Vekili ve FIFA, UEFA Dış İlişkiler Sorumlusu Servet Yardımcı, Türkiye'de liglerin haziran ayının ikinci haftasında başlayacağını vurguladı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında yapılan video konferans toplantısında bulunan Servet Yardımcı, bir televizyon kanalında önemli açıklamalar yaparak liglerin haziran ayının ikinci haftasından itibaren başlayacağını söyledi. Maçların seyircisiz ve deplasmanlı olarak devam edeceğini belirten Yardımcı, "UEFA da özellikle büyük liglerin, haziran başında, hatta Almanya daha erken de olabilir, oynanabileceğini düşünüyor. Haziran ve temmuz ayında yerel liglerin oynanması, aynı anda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarının oynanması. İkinci alternatif ise UEFA, haziran ve temmuzda yerel ligleri bitirip, ağustos ayında kendi şampiyonalarını düzenleyecek" şeklinde konuştu.

"Çok büyük bir travma yaşanıyor"

Tüm dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs sonrası hasar tespiti yapacaklarını belirten Servet Yardımcı, "Ne kadar hasar aldık, ne yapmamız gerek, nasıl ayakta kalırız gibi konularda kafa yoracağız. Statların kapasitesinin doldurulması dahil, her şey ele alınacak. Tabii Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun kriterleri önemli olacak. UEFA tüm medikal protokoller üzerine çalışma yapıyor, tamamlanınca tüm kriterler federasyonlara bildirilecek. Şartlar ağır. Çok büyük bir travma yaşanıyor. Çalışma grupları oluşturacağız, beraberce sorunları tespit edeceğiz. Minimum hasarla atlatmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

"Yerel federasyonlar tamamen karar veremeyecek"

Hollanda ve Belçika'da liglerin iptal edilmesi konusunda da konuşan Yardımcı, UEFA'nın yerel liglerden gelen her talebi kabul etmeyebileceğinin altını çizerek, "UEFA çok ısrarcı, liglerin bitirilmesi konusunda. Özellikle büyük ligler. İlk 5 lig ve bizim ligimiz UEFA için çok önemli. Belçika ve Hollanda küçük ligler, UEFA belki esnek davranabilir. Kolay bir şekilde ben ligleri bitirdim, bu takımları gönderiyorum şeklinde karar verdiğinde ligler, UEFA kontrol edecek. UEFA maçların sahada kazanılmasına önem veriyor, sportif başarıya önem veriyor. Liglerden gelen haberleri yönetim kurulu ele alacak ve ona göre karar verecek. Tamamen yerel federasyonlar bu kararı veremeyecek. Her gelen talebi UEFA'nın kabul etmeyeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs pandemisi sürecinde hafta gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve bu gelişmelere göre hareket etmenin faydalı olacağını söyleyen Servet Yardımcı, beklentilerinin virüsün aşağı doğru seyredeceğinin olduğunu belirtti.